Infolinia (58) 340 44 00

Jaka jest różnica między leasingiem operacyjnym a leasingiem finansowym?

Leasing operacyjny to rodzaj leasingu, w którym przedmiot leasingu zaliczany jest do składników majątkowych finansującego, na nim też spoczywa obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Raty leasingowe wraz z opłatą wstępną, stanowią koszt uzyskania przychodu dla korzystającego. Podatek VAT doliczany jest do każdej raty leasingowej. W przypadku leasingu operacyjnego korzystający ma prawo wykupić przedmiot leasingu po upłynięciu okresu umowy leasingu. W świetle ustawy o podatku dochodowym leasing operacyjny daje większe korzyści gdyż klient może wliczyć całą ratę leasingową w koszty uzyskania przychodu zmniejszając tym samym swoją podstawę do opodatkowania. Leasing finansowy daje jedynie możliwość odliczenia od przychodu części odsetkowej raty oraz amortyzację.
Leasing finansowy to rodzaj leasingu, w którym nie cała rata leasingowa, lecz tylko jej część odsetkowa, stanowi koszt uzyskania przychodu korzystającego. W przypadku tej formy finansowania przedmiot leasingu zalicza się do składników majątkowych korzystającego, a zatem to korzystający dokonuje odpisów amortyzacyjnych, które wraz z częścią odsetkową rat leasingowych zalicza do kosztów uzyskania przychodu. VAT płatny jest w całości z góry przy pierwszej racie leasingowej po dokonaniu odbioru przedmiotu. W leasingu finansowym nie ma wykupu. Klient staje się właścicielem przedmiotu po zapłaceniu ostatniej raty leasingowej.

Kontakt z COK

Zapytaj o ofertę

Oferta: (58) 58 58 168

BOK: (58) 340 44 01

E-mail: centrala@masterlease.pl

* Pola wymagane

Wyrażam zgodę na przetwarzanie i wykorzystywanie moich danych osobowych w celu ewentualnego zawarcia umowy leasingu, w celach marketingowych, oraz na umieszczenie ich w bazach adresowych firm Futura Leasing S.A., Prime Car Management S.A. oraz Masterlease sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsk. (Ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997, Dz. U.97 Nr133 poz. 883)

Wypełniając niniejszy formularz i udostępniając adres elektroniczny, wyrażam zgodę, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zmianami), na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych, w tym ofert handlowych.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj ×